Dokarmianie ptaków - TAK czy NIE

Dokarmianie ptaków to wielka odpowiedzialność. Okazuje się, że owe dokarmianie, jeśli jest źle wykonane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód w zimowym czasie. Błędy ludzkie popełniane podczas karmienia są przyczyną wielu problemów u ptaków, a w skrajnych przypadkach kończą się nawet śmiercią. Decyzja o podjęciu stałego i systematycznego dokarmiania ptaków  powinna być podjęta kiedy za oknem mamy co najmniej minusowe temperatury i przede wszystkim pokrywę śnieżną. W tym czasie to my musimy pamiętać przede wszystkim o systematyczności która w zasadzie jest kluczowa.

Podczas budowania karmnika lub wyborze w trakcie zakupu w sklepie powinniśmy kierować się przede wszystkim tym iż karma jaką wysypujemy powinna zawsze być sucha i dostępna, co zapewni nam  wielkość podłogi i dach karmnika. Zdaniem wielu ornitologów  podłoga powinna być mniejsza od dachu i wysuwana, tak by łatwo było ją wyczyścić. Należy pamiętać że zabrudzony lub już zepsuty pokarm wyrządzi więcej złego niż dobrego. Ważne jest również umiejscowienie karmnika. Zaleca się umieszczenie karmników  z daleka od miejsc zagrożeń dla ptaków np. od dróg, legowisk psa, kota, dużej liczby ludzi czy też okien budynków. Karmnik powinien być zamontowany na wysokości około 1,5 metra od ziemi i co najmniej 2 metry od drzew czy zakrzewień co spowoduje dobrą widoczność, swobodne wzbicie się do lotu a pobliska roślinność umożliwi odpoczynek ptakom. Zimą również w pobliżu karmnika warto zamontować też poidełko. Woda podczas mrozów jest rarytasem, nie obawiajmy się, ptasie towarzystwo nie pozwoli jej zamarznąć. Będą się kąpać a przede wszystkim pić.

Wiemy już jak powinien wyglądać karmnik, gdzie powinien być zamontowany a teraz najważniejsze - jakie przysmaki uwielbiają nasze ptaki.

Ptasia dieta składa się z rozmaitych składników pokarmowych, która zależna jest oczywiście od pory roku. W okresie zimowym w czasie kiedy dostępność do pokarmu jest utrudniona ptaki żywią się wysoko energetycznymi nasionami wielu roślin. I to właśnie od nasion powinniśmy zacząć nasze dokarmianie. Ptaki małe, które przylatują do karmnika takie jak: sikory, kosy, dzięcioły, kowaliki, gile, grubodzioby, dzwońce, raniuszki, mazurki, wróble, szczygły możemy dokarmiać mieszankami ziaren zbóż przede wszystkim słonecznika, kaszy, kukurydzy, płatków owsianych, prosa, ryżu. Możemy dokarmiać również orzechami włoskimi, laskowymi oraz owocami suszonymi ale nie kandyzowanymi. Jeżeli chodzi o suszone owoce mogą one być podgotowane lub namoczone w wodzie. Można również dokarmiać gotowanymi warzywami oczywiście nie solonymi takimi jak marchew, buraki, kapusta oraz ziemniaki.

Aby w karmniku nie było tłoczno, możemy mieszankę nasion zatopić  w słoninie czy łoju i powiesić w sąsiedztwie karmnika. Należy pamiętać że słonina musi być świeża bez przyprawi i soli. Nie karmimy mimo szczerych chęci skrawkami boczku czy różnych wędzonek. Ciekawostką jest to że ptaki nie posiadają woreczka żółciowego i w związku z tym ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Kiedy dochodzi do wysokiego stężenia soli w organizmie, a ptak nie może się napić przeżywa wielkie męczarnie. W związku z czym pamiętajmy nasiona, owoce czy też słonina powinny być naturalne bez soli, przypraw i innych konserwantów. Powszechną praktyką również jest dokarmianie ptaków chlebem, w najgorszym przypadku zepsutym, spleśniałym lub solonym należy zapamiętać że pod żadnym pozorem tego nie powinniśmy robić – to jedynie zaszkodzi ptakom a w żadnym przypadku nie pomoże.

Opinie na temat konieczności dokarmiania ptaków zimą są podzielone. Ze strony przyrodniczej ptaki powinny potrafić samodzielnie znaleźć pokarm, z drugiej jednak strony podczas srogiej zimy wiele ptaków choruje, przemarza i ginie z głodu. Warto zatem w takiej sytuacji pomagać, dostarczając odżywczego i pełnego energii pokarmu. Zawsze świeżego podawanego do karmnika z systematycznością. Pamiętajmy również że ptaki choć to małe organizmy stanowią one niezastąpiony element łańcuch pokarmowego, rozsiewają nasiona roślin, uczestniczą w zapylaniu oraz pełnią funkcję  sanitarne, są również wskaźnikiem czystości poszczególnych ekosystemów. A zatem pomagajmy ptakom w okresie zimowym a ten bogaty w krzątały, barwy oraz odgłosy ptasi świat odpłaci się nam kiedy to wiosną  pod oknem naszego domu zaszczebiocze z radością o poranku.

Autor: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data utworzenia: 28.01.2021
Ostatnia aktualizacja: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data aktualizacji: 23.02.2022 08:43:26