Nie zabieraj młodych zwierząt z lasu i łąki

1 czerwca  -  to wyjątkowa data  w kalendarzu każdego dziecka. Dzień Dziecka  - Święto  każdego człowieka  oraz rodziny. Państwowa Straż Łowiecka w Poznaniu, również ten dzień świętuje, przeprowadzając  zajęcia edukacyjne z przyrody dla  dzieci z przedszkola przy Szkole Podstawowej w Karszewie. 

„Nie zabieraj młodych zwierząt z lasu i łąki” to temat świątecznych zajęć edukacyjnych. Przedszkolaki   Ci mali i trochę więksi  mieli okazję poznać zwyczaje rodzinne saren, zajęcy oraz ptaków.  Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, że nie każde młode i nieporadne zwierzę, obok którego nie kręci się jego matka, wymaga naszego ratunku.  Zanim w odruchu  dobroci i chęci pomocy , będziemy chcieli  wziąć   na ręce  bezbronnego malucha  - należy chwilę się zastanowić a przede wszystkim ocenić zaistniałą sytuację. Oceńmy czy młode zwierze jest ranne, a jeśli mamy wątpliwości  możemy poprosić o pomoc leśnika, myśliwego lub lekarza weterynarii. Często  napotykamy na łąkach młode małe sarny – koźlęta,  które zaraz po urodzeniu  sarnia mama zostawia („porzuca”), aby nie przekazywać mu swojego zapachu  ( znakomicie wyczuwalnego przez drapieżniki) a tym samym nie narażać „maleństwa” na niebezpieczeństwo. Odwiedza je jedynie dwa razy dziennie w porze karmienia. Bardzo podobne zwyczaje panują   też u zajęcy, chociaż zajęczej mamy nie widać koło maluchów, jednakże możemy być pewni,  że jest w pobliżu.  Zajęcza mama  odwiedza swoje młode pod osłoną nocy lub wcześnie rano by je nakarmić. Jeśli któremuś coś zagraża  odwraca uwagę intruza wyskakując z ukrycia, uciekając  odciąga go od ukrytego w trawie malucha.

W ptasim świecie  podloty czyli młode ptaki np. młode pustułki, kawki czy sroki przesiadują poza gniazdem  na gałązkach  drzew i krzewów. Pamiętać należy że jeżeli malec nie jest wyraźnie  ranny  powinniśmy go pozostawić, bo on zwyczajnie  uczy się latać  i być samodzielnym w życiu. 

 Przedszkolaki znają hasła:

SARNA – MAMA WRÓCI;

ZAJĄC – MAMA CZUWA W POBLIŻU;

PTAKI – JA TYLKO SIĘ UCZĘ;

A Ty znasz te hasła?

Na zakończenie zajęć  wszystkie dzieci  w dniu ich święta otrzymały  pamiątkowy album „Wielkopolskiej przyrody w fotografii i komiksie” oraz edukacyjną listewkę ze wskazaniami jak się zachować podczas spotkania z młodymi zwierzętami w lesie i na łące.

 

Autor: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data utworzenia: 11.06.2021
Ostatnia aktualizacja: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data aktualizacji: 01.03.2022 08:02:36