Jak się przygotowują do zimy, co jedzą i jak radzą sobie zwierzęta leśne zimą w lesie.

  Kolejna edukacja w Szkole Podstawowej w Borowie, zgromadziła przedszkolaków oraz uczni  przy tematyce przygotowań zwierząt leśnych  do przetrwania zimy oraz radzenia sobie w tym niekorzystnym czasie. Kiedy za oknem pojawi się śnieg i mróz   dla zwierząt leśnych  zaczyna się   ciężki okres do przetrwania. Jednakże   zwierzyna leśna przygotowuje się do tego czasu już wcześniej.

  Z zimowym deficytem pokarmu, gromadząc zapasy w tzw.  spiżarniach  radzą sobie  znakomicie  wiewiórki czy sójki gromadząc min orzechy czy żołędzie. Wiele gatunków np. niedźwiedzie, jeże czy borsuki bardzo intensywnie żerując w czasie jesiennych obfitości smakołyków gromadzą mnóstwo energii, po czym zapadają  w sen zimowy. Większość ssaków zmienia futro  z letniego na zimowe. Jest ono dłuższe i gastrze. Zmienia również barwę co spełnia funkcję maskującą. Sarny, jelenie zmieniają swoje futro z koloru rudawego na  szarobrązowe. Ptaki natomiast radzą sobie inaczej  - ponieważ przybywa im piór  puchowych, często również stroszą pióra co tworzy swego rodzaju warstwę termoizolacyjną. Wiele gatunków  ptaków  w okresie zimowym zmienia dietę na łatwiej dostępny pokarm, pożywiając się  zamiast owadami zjadają  pozostałe owoce i nasiona na drzewach czy krzewach. Często bywa również że niektóre zwierzęta pojawiają się częściej w okolicach wsi i miejscowości  co oczywiście ma związek  z łatwiejszym dostępem do pokarmu.

Młodzi słuchacze  wraz z opiekunami zapewnili Panią Milenę ze wszystkie te ciekawostki z leśnego świata zapamiętają. Po tak złożonej obietnicy na koniec zajęć każdy słuchacz otrzymał książkę „Wielkopolska przyroda w fotografii i komiksie„.

Autor: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data utworzenia: 29.11.2021
Ostatnia aktualizacja: Milena Stemplewska-Zawierucha
Data aktualizacji: 01.03.2022 07:48:11